Рискът за здравето остава при забавени мерки
Отново се подновява борбата с комарите край Дунав. Бързото нарастване на популацията се подпомага от високите води, заблатените терени и топлото време. Макар обработването на засегнатите площи да е ключово, остава въпросът дали предприетите мерки са достатъчни.
„Проблемът е много сериозен заради последиците, които може да има - както върху икономиката и туризма, така и върху здравето“, отбеляза в ефира на bTV началникът на отдел „Екология“ в Община Видин инж. Светла Ангелова.
Тя посочи, че при установяване на ларви общината реагира незабавно и извършва обработки единствено върху общинските територии.
„В момента, в който видим ларви, осигуряваме ларвицидна обработка, защото тя е изключително важна“, посочи тя.
Липсата на третиране на държавните територии по поречието на Дунав остава основният проблем. Тревога предизвика спряна обществена поръчка, заради която след среща с Министерството на здравеопазването Националното сдружение на общините и Асоциацията на Дунавските общини излязоха с остра декларация.
„Ако не се обработят навреме държавните територии ларвицидно, всичко ще рефлектира върху хората в населените места по поречието на Дунав. Без ларвицидната обработка реално не правим почти нищо“, заяви Ангелова.
За рисковете за здравето предупреждават и от Регионалната здравна инспекция - Видин.
„Комарите могат да бъдат преносители на инфекциозни заболявания - западнонилска треска, денга, чикунгуня, малария“, отбелязва д-р Пепа Цветанова.
Тя уточни, че до момента в област Видин не са регистрирани подобни случаи, като препоръча използване на репеленти, поставяне на мрежи на прозорците и търсене на медицинска помощ при поява на симптоми или неразположение.
В София вече е в ход втората вълна от обработки срещу кърлежи, бълхи и комари. Обхванати са паркове, междублокови пространства, гробищни паркове, както и зелени площи по основни булеварди.