Страната ни е на 71-во място, ситуацията е оценена като "проблематична" от "Репортери без граници"
България заема 71-о място в годишния индекс за свобода на медиите, изготвен от „Репортери без граници“. Страната ни отбелязва минимален спад с една позиция в сравнение с миналогодишното подреждане, което обхваща общо 180 държави.
В доклада се акцентира върху използването на т.нар. дела-шамари (SLAPP) срещу журналисти у нас — практика, която се наблюдава и в страни като Гватемала. Организацията посочва, че в държави като Индонезия, Сингапур и Тайланд политическите и бизнес средите се възползват от правни системи, които не защитават медиите адекватно. Подобни злоупотреби с правосъдието се срещат дори в по-високо класирани страни като Франция.
На интерактивната карта към индекса България е оцветена в тъмнокафяво, което класифицира ситуацията в страната като „проблематична“.
Системата на „Репортери без граници“ използва цветово кодиране, при което зеленото обозначава добро състояние, жълтото – задоволително, оранжевото – трудно, а червеното – критично лошо състояние на медийната свобода.