Новини
Търси

Правителството обсъжда мерки срещу безводието и модернизация на ВиК мрежата

Правителството обсъжда мерки срещу безводието и модернизация на ВиК мрежата
БТА

13 общини са на воден режим, близо 15 хиляди души са засегнати

Правителството ще проведе днес работна среща, посветена на проблема с безводието, състоянието на водопроводната инфраструктура и необходимостта от подобряване на напоителните системи в страната.

В срещата, която ще се състои в Министерския съвет, ще участват министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, както и представители на ресорните министерства и институции.

По данни на ВиК операторите към 22 юни общо 13 общини са на режимно водоснабдяване. Сред най-засегнатите са Търговище и 27 населени места, включително 15 села във Великотърновска област и шест в Пернишка област. Водните режими засягат близо 15 хиляди души.

Очаква се по време на срещата да бъдат обсъдени краткосрочни и дългосрочни мерки за ограничаване на водната криза, както и ускоряване на инвестициите във водоснабдителната инфраструктура.

Още в края на май министър Иван Шишков съобщи по време на парламентарния контрол, че се подготвя национална програма за мащабна подмяна на амортизираната водопроводна мрежа. Приоритет ще бъде даден на населените места с недостиг на водоизточници и силно компрометирани довеждащи водопроводи.

Последвайте Таралеж в Google News

Водещи