Новини
Търси

След трагедията в Пирин: Не тръгвайте сами в планината

След трагедията в Пирин: Не тръгвайте сами в планината

От планинската спасителна служба алармират, че в този период планината е опасна заради останал натрупан сняг

41-годишната жена, която изчезна в Пирин, е загубила живота си след падане от 600 м. височина. Тя е намерена паднала в дълбок улей в района на местността Кончето, предаде БТВ.

Жената се е движила на 20 юни между заслон „Кончето“ и хижа „Вихрен“, но не е стигнала в хижата, съобщиха от ПСС.

Тя е имала богат опит в планинарството, била е с добра екипировка, доста често е правила преходи в планината.

Със сигурност става дума за инцидент – може би подхлъзване, тъй като във високите части на планината все още има сняг.

„Получихме сигнала на 20 юни в 21:21 часа. Нейна приятелка се обади и каза, че сутринта на същата дата в 7:30 часа жената, която е спала на заслон „Кончето“, ѝ е изпратила гласово съобщение и снимка, че е тръгнала към хижа „Вихрен“. До момента на подаването на сигнала тя не се е прибрала нито в хижа „Вихрен“, нито в апартамента си в Разлог“, заяви планинският спасител Ивайло Валеов

Дронове, военен хеликоптер и много човешки ресурси бяха включени в акцията.

„Затова винаги апелираме хората да не ходят сами в планината, защото в случая нямахме абсолютно никаква информация къде, как и по какъв маршрут да търсим. Единствената насока ни беше селфито от сутринта и клетката на телефона, която засече, че е от южната страна на склона“, посочи спасителят.

Въпреки това обаче нито дроновете, нито хеликоптерът успяват да видят жената.

"Много трудно беше да бъде забелязана, защото жената се намираше между скала и сняг, почти в цепнатина, беше почти невъзможно да се види от въздуха“, разказа още Валеов.

„Имаше туристи, които подадоха сигнал, че са чули кучешки лай под въжето на Кончето. Проверихме сигнала, кучето се оказа там и след стотина метра намерихме жената“, допълни той.

Кметът на Банско Стойчо Баненски, който също е планински спасител, вчера се включи в акцията. Доколко намесата на военния хеликоптер помогна на планинските спасители?

“Наистина намесата беше много навременна. Ако го нямаше хеликоптерът, тази акция щеше да се превърне в една от най-трудните нощни наземни акции, защото теренът е изключително сложен и дълъг от южната страна на Кончето към района на Кресна. Много опасно място е”, посочи Баненски.

По думите му пътеката пресича снежен склон и най-вероятно загиналата жена не е подбрала правилния маршрут.

“Така си го обяснявам аз от това, което видях на място. Затова трябва да се внимава и да не се рискува излишно. Опитът и професионализмът на колегите от ПСС и екипажите на хеликоптерите не могат да компенсират грешните решения и личната отговорност, която имаме ние самите“, коментира кметът на Банско.

„Хубавото време е проблемът в случая. Този сезон заради силните снеговалежи през последната зима, планината е много коварна. Има прекалено много преспи на над 2500 метра. Съответно, отивайки в тази част на планината, планинарите освен че трябва да бъдат подготвени, трябва да бъдат екипирани все още със зимна екипировка, което заради високите температури в градовете много малко хора правят“, посочи Александър Весков, също от Планинската спасителна служба.

„Друга основна грешка е тръгването сам. Въпросната жена най-вероятно е била добре подготвена планинарка, но отивайки сама в планината, това увеличава риска многократно“, отбеляза той.

Последвайте Таралеж в Google News

Водещи