Новини
Търси

Спешни мерки срещу безводието: Държавата започва отлагани с десетилетия ремонти

Спешни мерки срещу безводието: Държавата започва отлагани с десетилетия ремонти
pixabay

Ремонти на ключови водоснабдителни съоръжения и държавно финансиране са сред първите стъпки за ограничаване на риска от воден режим в засегнатите райони

Спешни мерки за предотвратяване на воден режим в редица райони на страната ще бъдат предприети, стана ясно след първата работна среща, посветена на проблема с безводието. Обсъжданията бяха фокусирани върху областите Ловеч и Плевен.

По време на срещата беше отчетено, че климатичните промени задълбочават проблема със сушата, а недостигът на валежи засяга все по-голяма част от Европа. Като допълнителен фактор беше посочено и неефективното управление на водните ресурси у нас, довело през последните години до сериозни затруднения с водоснабдяването в редица населени места.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков заяви, че предстои реализацията на проекти, чието изпълнение е било отлагано с десетилетия.

По думите му ще бъде ремонтирано водохващането „Черни Осъм“, както и ще бъде възстановена връзката с язовир „Долни Дъбник“. За съоръжението на река Вит министърът уточни, че вече има изготвен проект, който все още не е реализиран.

Шишков увери, че за всички обекти ще бъде осигурено държавно финансиране, тъй като мерките са спешни и ключови за намаляване на риска от воден режим.

Последвайте Таралеж в Google News

Водещи