Той се аргументира като заяви, че правителството е заело „много пари“ и заеми „без разчет за какво ще се използват“
Всички заявки за прозрачност, за яснота как ще се управлява всъщност катастрофираха и по отношение на вземането на дълга, и сега по отношение на дискусията за бюджета. Това заяви в ефира на бТВ бившият министър-председател и настоящ депутат от „Продължаваме промяната“ Николай Денков.
Той се аргументира като заяви, че правителството е заело „много пари“ и заеми „без разчет за какво ще се използват“, което не било редно, имайки предвид дълга от 3.8 млрд. евро. „Такова нещо, без една таблица, без писмен разчет как ще бъдат използвани, не се е случвало през последните години“, допълни Денков. По думите му „нашият огромен проблем в момента е, че този дълг беше гласуван без да е казано ясно за какво ще бъдат израсходвани средствата“.
На въпрос дали бившият финансов министър от ПП Асен Василев не е поставил началото на теглене на дългове, Денков заяви, че тогава никога не са се вземали такива размери на дългове. „Става дума за дълг, който беше три пъти по-малък, и което е още по-важно, дълг, който беше обоснован точно защо трябва да бъде толкова“.
Денков обвини правителството, че са решили да теглят дълга, въпреки че са знаели, че ще постъпят средства от ПВУ.
По отношение на обвинения за кражби от строежа на пътища, бившият премиер заяви, че „част от модела на Борисов и Пеевски, както го наричаме, беше свързана именно с това раздаване на огромни суми.“
„Говорим за милиарди годишно, без да има подготвени проекти за тях. В случая за автомагистралите става дума, че за част от тях даже нямаше избрано трасе, за други нямаше проекти, така че беше започнато строителство, което беше незаконно. В това отношение и министър Шишков има основания. Не може да се строи, когато е незаконно. Това, което се добавя тук е не само, че са им дадени аванси в огромни размери, но допълнително бяха подготвени за индексиране от правителството Желязков средства отново без да има подготвени проекти, които да позволяват да се строи“.
Според Денков е „хубаво, че ги казват тези неща, но аз не съм чул нищо по отношение на това подгответ ли са проекти, дадени ли са задания за проекти“.
Бившият премиер заяви още, че „наред с оплакването, което, честно казано, почва да додява вече по отношение на наследството, е крайно време да почнат да казват те какво правят“.