Най-добрият ни тенисист елиминира 366-ия в света Марк Полманс (Австралия)
Григор Димитров започна с победа участието си на турнира от АТП 250 на трева в Майорка. Най-добрият ни тенисист елиминира в първия кръг специалиста на двойки Марк Полманс от Австралия след успех в два сета - 6:1, 7:6 (3).
Българинът показа повече увереност и класа и трупа самочувствие преди „Уимбълдън". Димитров получи уайлд кард за основната схема и не разочарова срещу 366-ия в света Полманс. Съперник във втория кръг на Димитров е Абдула Шелбай от Йордания.
Официално: Григор Димитров ще играе на „Уимбълдън"
ПЪРВИ СЕТ
Григор започна позитивно с убедителен сервис-гейм, в който спечели второто разиграване с фантастичен китков минаващ бекхенд - 1:0. Той продължи страхотното си начало в следващия гейм, когато два пъти размина излезлия на мрежата съперник с бекхендите си. Той стигна и до брейк-бол, но Полманс успя да го заличи. Българинът се добра до втора възможност и този път се възползва, отново разминавайки противника на мрежата - този път с техничен форхенд за 2:0.
Димитров свърши най-важната задача и затвърди пробива си в следващия гейм, макар и да трябваше да изпълнява четири пъти първи сервис при 40-15. Полманс откри сметката си в сета и взе подаването си, за да намали на 3:1.
Гришо сбърка два пъти и трябваше да премине през 30-30, но уверено излезе напред в следващите две разигравания и завърши убедително на мрежата за 4:1. Поредното майсторско представяне по отношение на минаващите удари на българина го изведе до два брейк-бола. Григор осъществи пробива и следваше да сервира за сета, като се справи безупречно без да загуби точка - 6:1 в 37 минути.
ВТОРИ СЕТ
Полманс имаше огромни трудности за спечелването на първото си подаване, но успя да се справи под напрежение и избегна съдбата си от предишния сет - 0:1. Григор с несравнимо по-малко разход на усилия изравни на 1:1. Следващият гейм се разви доста по-равностойно, защото българинът успя да стигне до дюс от изоставане с 40-0. Това се дължеше и на срив в първия сервис на Полманс, а след двойна грешка той трябваше да брани шанс за пробив. Австралиецът се справи с две поредни бомби от основната линия и впоследствие си взе гейма за 1:2.
Както беше и в предишния случай, така и сега Димитров проведе убедително подаването си и направи 2:2 без излишни драми. Полманс започна лошо с поредно неуспешно излизане напред, но после се съвзе и продължи да поддържа интригата във втория сет - 2:3.
Григор спази тенденцията да не позволява никакъв шанс на съперника дори да си помисли за брейк и отново уверено взе подадването си за 3:3. Българинът стигна до 30-30 в следващия гейм, а после Полманс направи двойна грешка за дюс. В крайна сметка обаче австралиецът отново се промъкна до спечелване на сервиса си и остана „жив" в сета при 3:4.
Григор изравни на 4:4, а Полманс не допусна изненада в деветия гейм и си гарантира малко повече спокойствие - 4:5. Българинът беше под напрежение, сервирайки за оставане в сета, но се справи отлично със задачата и доведе резултата до 5:5. Австралиецът също не трепна и проведе с 5:6, гарантирайки си тайбрек. Гришо също не допусна отпускане и вкара сета във въпросния „дълъг гейм", достигайки логична развръзка.
ТАЙБРЕК
Димитров започна позитивно с мини-пробив с доза късмет, когато негов ретур се превърна в коварна къса топка и нямаше как да бъде достигната качествено от съперника - 1-0. Гришо се възползва отлично от инерцията и спечели страхотно разиграване за 2-0, а впоследствие и за 3-0. Полманс не позволи да се стигне до едностранен тайбрек, като за съжаление спечели три поредни точки с връщане на мини-пробива.
Григор реализира атрактивен форхенд-уинър по обратния диагонал за 4-3, а с помощта на мрежата осъществи мини-брейк за 5-3. Полманс сбърка непредизвикано с правата страна на ракетата си за 6-3 и българинът се възползва още от първия си мачбол с невърнат сервис - 6:1, 7:6 (3) за 88 минути.