Такава сума ще получи всеки участник на Летни и Зимни игри
МОК обяви ключова промяна във финансирането на олимпийските атлети, която на практика елиминира принципа на Пиер дьо Кубертен за участие на форума. Не, че и досега шампионите и медалистите не бяха награждавани с бонуси от всяка държава, а и отдавна отминаха годините само непрофесионални спортисти да участват на олимпийските игри.
Година по-късно: МОК отново дава пари на БОК
Но с решението си от сряда МОК потвърди, че всеки атлет, който получи квота и участва на Летни или Зимни игри, ще получи фиксирана сума от 10 000 долара. Те ще бъдат разпределени от Международния олимпийски комитет през националните такива на всяка страна.
Очаква се общо около 14 000 атлети да получат такава сума в един олимпийски цикъл (Зимни и Летни игри), което означава, че ще бъдат разпределени 140 000 долара.
Раздаването на сумите започва с тези спортисти, които участваха на игрите в Милано и Кортина 2026.
„Това не е награден фонд, това е признание за това, че си успял да достигнеш най-високо ниво на състезание в своя спорт - коментира Пау Гасол, който е член на Изпълкома на МОК. - Много от спортистите имат проблем с базовото си финансиране като подготовка и пътуване за игрите. Сега поне тези казуси ще бъдат премахнати".