НАТО коментира, че в момента работи със САЩ за изясняване на подробностите
Полша не е получавала сигнали, че предвидените за изтегляне от Германия американски сили може да бъдат прехвърлени не обратно в САЩ, а на полска земя, съобщи премиерът Доналд Туск, цитиран от Ройтерс.
"Към момента не разполагаме с подобни сигнали", каза полският лидер, помолен да коментира дали Вашингтон е дал знак, че войниците може да бъдат базирани на източния фланг на НАТО, вместо да бъдат връщани в САЩ.
В петък Пентагонът съобщи, че планира да намали американския военен контингент в Германия с 5000 войници, а вчера президентът Доналд Тръмп каза, че броят ще бъде дори още по-голям.
Берлин определи хода като очакван и изтъкна, че така или иначе са взети мерки за укрепване на военния потенциал на Бундесвера.
НАТО коментира, че в момента работи със САЩ за изясняване на подробностите около планираното изтегляне на части.
Таралеж припомня - малко по-рано американският президент Доналд Тръмп заяви, че обмисля да изтегли над 5000 военни от Германия.
Към декември 2025 г. САЩ поддържат приблизително 68 000 военнослужещи на активна служба в Европа, според данни на Министерството на отбраната, пише Ройтерс. В това число не влизат ротационните сили, участващи в мисии и учения. Американските сили са разположени в: над 31 постоянни военни бази и 19 допълнителни обекта с достъп на Пентагона