„Плавателният съд, който е плавал днес през Ормузкия проток в нарушение на сигурността на трафика и корабоплаването близо до Джаск, е бил обект на ракетна атака, след като е пренебрегнал предупреждение от Военноморските сили на Ислямска република Иран“, пише Fars
Иранската информационна агенция Fars, която е близка до Ислямската революционна гвардия (Пасдаран), съобщи, че две ракети са поразили американски военен кораб близо до остров Джаск в Ормузкия проток. Според информацията плавателният съд е пренебрегнал многократни предупреждения да напусне района.
Вследствие на съобщения удар, иранската държавна медия заяви, че американският военен кораб се е оттеглил от позицията си, въпреки че представители на САЩ все още не са потвърдили инцидента.
В противовес на тези твърдения, световните агенции се позоваха на Axios, според чиято информация висш американски служител е отрекъл военен кораб на САЩ да е бил ударен при иранска атака.
„Плавателният съд, който е плавал днес през Ормузкия проток в нарушение на сигурността на трафика и корабоплаването близо до Джаск, е бил обект на ракетна атака, след като е пренебрегнал предупреждение от Военноморските сили на Ислямска република Иран“, пише Fars.
Медията допълва, че в резултат на нападението корабът не е могъл да продължи по маршрута си и е бил „принуден да се върне обратно и да избяга от района“. Към момента не се съобщават подробности за степента на щетите или евентуални жертви.
В същото време президентът Доналд Тръмп стартира мисията „Project Freedom“, целяща да изведе блокираните търговски кораби от Ормузкия проток.
Припомняме, че на 28 февруари САЩ и Израел нанесоха масирани удари срещу Иран, което предизвика отговор от Техеран срещу Израел и американските съюзници в Персийския залив, както и затварянето на Ормузкия проток. От 13 април насам САЩ налагат военноморска блокада върху иранския морски трафик в този стратегически воден път.