Мохсен Резаи, военен съветник на Моджаба Хаменей, заяви, че "САЩ са единственият пират в света, който притежава самолетоносачи"
Високопоставен ирански военен съветник заплаши днес да превърне Ормузкия проток в гробище за американски самолетоносачи. Това се случи, след като американският президент Доналд Тръмп се похвали, че американските военноморски сили действат „като пирати“ в Ормузкия проток, припомня ТАРАЛЕЖ.
Говорителят на иранското министерство на външните работи Есмаил Бакаи заяви, че думите на Тръмп представляват открито самопризнание за незаконно поведение в морето. „Президентът на Съединените щати открито описа незаконното задържане на ирански плавателни съдове като „пиратство“, хвалейки се безсрамно, че „действаме като пирати“, написа Бакаи в X.
„Това не беше лапсус. Това беше директно и уличаващо признание за престъпния характер на техните действия срещу международното морско корабоплаване“, добави той.
Мохсен Резаи, военен съветник на Моджаба Хаменей, също публикува коментар в социалната мрежа X, който директно се фокусира върху определението за пиратство.
„САЩ са единственият пират в света, който притежава самолетоносачи“, заяви Резаи.
„Способността ни да се изправяме срещу пирати не е по-малка от способността ни да потопяваме военни кораби. Пригответе се да се изправите пред гробище за вашите самолетоносачи и сили, точно както отломките от вашите самолети бяха изоставени в Исфахан“, добави той.
Преди това Тръмп защити американската блокада на Ормузкия проток, като изтъкна, че Иран дълго време е използвал ключовата морска артерия като оръжие: „Иран използваше Ормузкия проток като оръжие в продължение на много, много години; те казаха, че ще го затворят. И така, те го затвориха, а след това аз го затворих за тях.“