Щял да се справя с глобалната несигурност
Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун заяви, че използването на статута на Северна Корея на ядрена държава е единственият начин страната да се справи с непредсказуемата и сложна ситуация в сферата на глобалната сигурност, предаде официалната телеграфна агенция КЦТА, цитирана от Ройтерс.
Ким заяви, че "невъобразимите и изненадващи инциденти и събития" по света се случват заради "гангстерската" алчност на хегемонистични държави, което прави конфликтите по света по жестоки, и обвини САЩ в задълбочаване на кръвопролитията в Европа и Близкия изток.
Севернокорейският лидер направи този коментар в изказване на пленум на Централния комитет на управляващата Корейска трудова партия, който започна в събота и завърши вчера, съобщи КЦТА.
"Трайното разширяване и укрепване на ядрените сили и пълното използване на статута на притежаваща ядрени оръжия държава е най-правилният и единствен начин активно и уверено да се справим с непредсказуемата международна военна и политическа ситуация, която се усложнява в много отношения", цитира КЦТА изявлението на Ким.
Ким също така разпореди засилено производство на конвенционални оръжия и ускорено строителство на 10 000-тонен крайцер, способен да носи стратегически управляеми ракети.