Мандатът ѝ беше белязан от редица кризи
Министър-председателят на Литва Инга Ругинене подаде оставка днес заедно с целия си кабинет, с което приключва десетмесечният ѝ мандат.
„Нищо в политиката не е постоянно и трябва да разбираме, че постовете не са вечни“, заяви Ругинене пред журналисти след последното заседание на кабинета. Тя допълни, че правителството е използвало пълноценно времето си на власт.
Очаква се тя да се завърне в новото правителство като министър на социалните въпроси, докато вероятен следващ премиер е лидерът на социалдемократите Миндаугас Синкявичюс – третият министър-председател от партията след изборите през 2024 г.
Мандатът ѝ беше белязан от редица кризи, сред които инциденти с контрабандни балони, навлизане на дронове, рекордно висок бюджет за отбрана и рокади в няколко министерства.
Като допълнителни проблеми бяха посочени и случаи, свързани с използване на служебни пътувания от членове на семействата на политици, както и изтичане на данни от Центъра по вписванията.
Президентът Гитанас Науседа се очаква да внесе номинацията на Синкявичюс в парламента (Сейма) в четвъртък. След одобрение от депутатите, той ще бъде назначен за премиер и ще състави нов кабинет.
Дотогава настоящото правителство ще продължи да изпълнява функциите си.