Новини
Търси

Словения възстановява отношенията си с Израел

Словения възстановява отношенията си с Израел
АП/БТА

Премиерът Янез Янша обяви, че Любляна замразява признаването на Палестина и определя Израел като стратегически съюзник.

Словения ще възстанови отношенията си с Израел и обмисля да премести посолството си от Тел Авив в Йерусалим. Това заяви словенският премиер Янез Янша в интервю за израелското издание Israel Hayom, цитирано от БТА.

Янша съобщи още, че правителството замразява признаването на Палестина, като според него решението на предходния кабинет е било в противоречие със словенското законодателство.

Ако бъде реализирано, преместването на дипломатическата мисия ще превърне Словения в първата държава от Европейския съюз с посолство в Йерусалим. В момента такива дипломатически представителства там поддържат САЩ, Косово, Гватемала, Хондурас, Парагвай и Папуа Нова Гвинея.

Словенският министър-председател определи Израел като стратегически партньор, който допринася за регионалната сигурност и борбата с тероризма. По думите му страната споделя с Европа ценности като свободата и върховенството на закона.

"Малка държава с ограничени ресурси успя да се превърне в световен лидер в иновациите. Това е впечатляващо постижение, от което всяка европейска страна може да се поучи", заяви Янша.

Той подчерта още, че Израел не е проблем за Европа, а един от най-важните ѝ съюзници, и увери, че правителството му ще трансформира двустранните отношения "от открита враждебност към твърдо приятелство".

 
Последвайте Таралеж в Google News

Водещи