Новини
Търси

Индия и САЩ са "много близо" до сключване на търговска сделка

Индия и САЩ са "много близо" до сключване на търговска сделка
АР/БТА

Ню Делхи настоява за по-ниски мита от тези, налагани върху стоки от други азиатски икономики

Индия и Съединените щати са много близо до финализирането на търговско споразумение, заяви в четвъртък индийският министър на търговията Пиюш Гоял, цитирано по Ройтерс.

Този коментар идва непосредствено след приключването на разговорите между индийския министър и ръководителя на търговското ведомство на САЩ (USTR) Джеймисън Гриър.

Гриър, по време на двудневно посещение в Ню Делхи тази седмица, ръководи последния кръг от преговори за сделка, която се подготвя от месеци и добави несигурност в отношенията, които са обтегнати на фона на дипломатическо напрежение.

Ню Делхи настоява за по-ниски мита от тези, налагани върху стоки от други азиатски икономики, докато Вашингтон иска Индия да внася повече американски стоки.

Двете страни са обсъдили как Вашингтон ще намери „подходящите инструменти и правна подкрепа“, за да даде на Индия предимство пред нейните конкуренти, каза Гоял на събитие в Лондон.

„В деня, в който това се случи, сделката е сключена“, заяви Гоял.

Първоначалното разбирателство за търговията, постигнато между двете нации през февруари, включваше 18% мито върху индийските стоки в замяна на това Ню Делхи да намали търговските бариери и да купува повече американски стоки.

По онова време това мито беше по-ниско, отколкото за конкуриращи се икономики като Бангладеш и Виетнам.

Окончателната сделка обаче беше осуетена, когато Върховният съд на САЩ обяви за невалидни широкообхватните глобални мита на Тръмп, припомня агенцията.

Последвайте Таралеж в Google News

Водещи