С 30% ще бъдат увеличени винетките от 1 август 2026 година
"Настоящото предложение за 30% увеличение на винетките от 1 август е може би справедливо от гледна точка затова, че за автобусите и товарните авмотобили беше увеличена тол таксата. Не смятам, че това увеличение ще доведе до подобрение на пътищата. Колкото и да бъде увеличена пътната такса, пътната мрежа не се подобрява".
Това мказа Магдалена Милтенова от Конфедерацията на автобусните превозвачи във връзка с увеличението на винетките от 1 август 2026 година - предложение в проектобюджета за 2026 година.
"Не сме обсъждали евентуални протестни действия или подкрепа на протестни действия заради план-сметката на държавата. Бюджет 2026 има своите недостатъци, така че ние сме направили каквото е необходимо от гледна точка на това да изпълним ангажиментите си".
По думите ѝ не трябва да се разширява, а да се намали обхватът на тол системата.
"Правителството предлага точно обратното - разширяване обхвата на тол системата".
Милтенова изтъкна, че пътната инфраструктура е много важна и събраните средства трябва да бъдат инвестирани правилно и в тол системата.
"Първо е личната отговорност на всеки един от нас и след това може да дойдат и рисковите ситуации. Камионите се движат в 90 км/ч и не трябва да се превишава скоростта".