Това ще стане поетапно, заяви финансовият министър при представянето на годишния бюджет
Държавните служители ще започнат да плащат личните си осигурителни вноски. Това ще се случи поетапно. От първи август тази година съотношението ще бъде 80% за осигурителя, 20% за осигуреното лице. От 1-ви януари следващата година съотношението ще бъде изравнено с ангажираните в други сектори – 60% за осигурителя, 40% от осигуреното лице.
Това заяви вицепремиерът и министър на финансите Гълъб Донев на брифинг пред журналисти в ръководеното от него ведомство при представянето на годишния бюджет.
Той добави, че „всички са наясно, че държавната хазна е в трудно положение в резултат на необмислени и стихийни финансови решения, довели до тежки последици“.
Според него причините за това положение са натрупаните дисбаланси през последните години, в които се наблюдава ръст на разходите (в публичния сектор за персонал, социални плащания, компенсации). На този фон „приходната част остава непроменена“ или спрямо нея са били прилагани еднократни мерки, които са имали за цел да прикрият дефицитите. Резултатът от това е, че „приходите отдавна са изостанали спрямо разходите“, а „ЕК потвърди всички тези констанации“.
„Дефицитът е съвем реален, при това прекомерен“, добави Донев. По думите му стана ясно, че ще са неизбежни мерки за икономия.
Той уточни обаче, че „колкото и да е сложно, правителството ще спазва принципа да няма отнемане на права и да няма намаляване на доходи“.
Това може да е трудно, продължи финансовият министър, но е изпълнилмо, ако се подхожда компетентно и отговорно.
Донев добави, че бюджетът предвижда 600 млн. евро ще бъдат разпределени към общините.
Целта е през 2028 година бюджетният дефицит да бъде под 3% от БВП.