Новини
Търси

Радев: В 16 часа днес ще бъде представен Бюджет 2026 - дефицитът ще бъде над 3% (ВИДЕО)

Радев: В 16 часа днес ще бъде представен Бюджет 2026 - дефицитът ще бъде над 3% (ВИДЕО)
БТА

"В ход е реформата в администрацията", каза още министър-председателят

"В 16:00 ч. финансовият министър Гълъб Донев ще представи дългоочаквания финансов план на държавата - Бюджет 2026".

Това обяви министър-председателят Румен Радев в началото на правителственото заседание. Той уточни, че дефицитът в Бюджет 2026 ще бъде доста над 3%.

"Нашето най-голямо предизвикателство не е огромният дефицит, а заложената в последните парламенти и сглобки философия на бюджетиране, която се изразяваше в стремежа за рекорден и неудържим ръст на разходите, в мимолетния опит да се направят българите богати с финансови гимнастики и разбира се, с фокусиране единствено в стимулиране на вътрешното потребление, с с предизборно повишаване на доходи, без връзка с производителността, с безразборно теглене на дълг за покриване на социални разходи и за откровен грабеж, с предварително изземване на данъци, дължащи се за следващата година, системна декапитализация на държавни дружества, поемане на неосигурени финансово ангажименти, укриване и прехвърляне за следващите години на извършени вече дейности и много важно за мен - никакви усилия и реални мерки за стимулиране на българската икономика и подобряване на инвестиционния климат".

Радев допълни, че за сметка на това наследяват обществени поръчки с много съмнителен ефект и силно корупционен привкус, както и финансова неосигуреност по проекти от Плана за възстановяване и устойчивост.

"Няма да оставим българските общини с незавършени проекти, няма да намаляваме нито с евро доходите на работещите. Ще има снижаване на
заплатите на някои бордове за управление, ще има намаление на броя на хората в тези органи".

Според Радев трябва да се промени философията на бюджетиране и това ще иска усилия от всички. 

"Масови уволнения и чистки няма да правим. Ще бъде направено всичко възможно да има ефективна администрация, която да предоставя бързи и качествени услуги- това е цел, за която се работи. Колкото до настояващите за масови съкращения в администрацията, искам да питам - вие сега ли го установихте? Тя растеше и по време на вашето управление. Там се прави анализ за ефективността на отделни звена, припокриване на функции, за възможности за дигитализация. Ние не искаме да губим административен капацитет, а за сериозна трансформация в администрация трябва да подготвим редица закони и нормативни актове, тогава вече ще заложим решения".

Очаквайте подробности!

Последвайте Таралеж в Google News

Водещи