Божанов: Прокуратурата е прикрила схема за заграбване на общински и държавни имоти във Варна
"Докато Народното събрание обсъжда промените в Закона за съдебната власт, излизат наяве случаи, при които чрез действия или бездействие на Прокуратурата се толерират престъпни схеми", каза още народният представител от ДБ
Съпредседателят на „Да, България“ Божидар Божанов обвини Прокуратурата, че е допуснала безнаказаност по разследване за мащабна схема за присвояване на държавни и общински имоти във Варна.
По думите му, докато Народното събрание обсъжда промените в Закона за съдебната власт, излизат наяве случаи, при които чрез действия или бездействие на Прокуратурата се толерират престъпни схеми.
„Вчера излезе репортаж на „Дневен ред“, от който става ясно, че във Варна организирана престъпна група е използвала фалшиви нотариални актове, за да завземе множество държавни и общински имоти. ГДБОП е разследвала активно и са били задържани лица. В последния момент обаче, с подпис на Борислав Сарафов, делото е иззето от Окръжна прокуратура – Варна и прехвърлено в Софийската градска прокуратура при Емилия Русинова, където разследването е спряло“.
Народният представител от ДБ Стела Николова също коментира казуса. Тя заяви, че е отправила запитване до Софийската градска прокуратура относно движението по досъдебното производство, иззето през 2025 г., но не е получила информация.
„Отговориха ми, че Конституцията разделя властите и няма нужда да ми предоставят информация“.
По думите ѝ схемата не би могла да бъде реализирана без съдействие на служители с достъп до информация от кадастъра, които да посочат кои имоти не са били актувани като държавна или общинска собственост.
Николова съобщи, че е подготвила списък с имотите, за които придобивната давност все още не е изтекла, и ще го изпрати до Община Варна и Министерството на земеделието. Според нея именно тези институции могат да предприемат граждански искове за възстановяване на неправомерно придобитите имоти.
Тя уточни, че част от имотите вече не могат да бъдат върнати поради изтекла давност, а върху някои от тях вече са изградени жилищни кооперации. Сред посочените случаи има и имот на брега на Варненското езеро.
„Надявам се Министерството на земеделието и Община Варна да действат незабавно“, заяви Николова.