С промените в Наредба № 2 се разширява и прецизира информацията, която се събира в информационната система на НЗОК
Броени дни преди смяната на служебната власт с редовна, от Министерството на здравеопазването предложи нови правила, които да уредят прозрачността и контрола върху доставките и заплащането на лекарства от болниците, предаде националното радио.
Промените засягат две наредби, които касаят медикаменти без официална регистрация у нас, но са разрешени в други държави или се използват извън одобрените им показания.
Една от основните мерки е, че ако дадено лекарство се доставя на по-висока цена от най-ниската платена за същия продукт през предходната година, ще се изисква декларация от производителя или негов представител, че увеличението е заради обективни причини, например по-високи производствени или други разходи.
Въвеждат се по-ясни правила за това как болниците избират търговци на едро. Те ще трябва да изпращат покани поне до трима доставчици, а водещ критерий ще бъде най-ниската цена. Регламентира се и сключването на договори между НЗОК и лечебните заведения, както и на правилата за контрол върху начина, по който се предписват, прилагат и отчитат лекарствата.
Промените се правят във връзка с констатираното от министерството на здравеопазването, драстично разминаване в цената за закупуване на едни и същи скъпо струващи лекарствени продукти от 7 болници в страната.