Служебният министър Емил Дечев подчерта значението на този тристранен диалог за справяне с регионалните заплахи. Той посочи, че усилията са насочени към борбата с нелегалния трафик на мигранти, наркотици и оръжия, както и срещу опитите за проникване на терористични групи в Европа
Министрите на вътрешните работи на България, Гърция и Турция се събраха в Атина, за да координират действията си по отношение на граничната сигурност, предава БТА.
Служебният министър Емил Дечев подчерта значението на този тристранен диалог за справяне с регионалните заплахи. Той посочи, че усилията са насочени към борбата с нелегалния трафик на мигранти, наркотици и оръжия, както и срещу опитите за проникване на терористични групи в Европа.
По време на разговорите бе отчетена положителна тенденция за намаляване на миграционния натиск.
„Ние оценихме, че това се дължи и на повишеното сътрудничество, което трите страни осъществяват помежду си“, заяви Дечев.
Взаимната помощ включва изпращането на гръцки екипи на българо-турската граница, докато български кораб на „Гранична полиция“ подпомага гръцките власти в охраната на морската граница и борбата с трафика около островите. С Турция също се поддържа високо ниво на партньорство, като техни представители са поканени на специализирани семинари за квалификация.
Министърът увери, че след приемането на България в Шенген ситуацията по българо-гръцката граница е спокойна. Той акцентира и върху мащабната модернизация на българската „Гранична полиция“, която е снабдена с нова техника, включително дронове, специализирани автомобили за планински терен и модерни камери за нощно виждане.
По думите му оборудването на оградата също е било значително подобрено, за да се гарантира по-ефективен контрол.