Министър Василев пред ТАРАЛЕЖ: Получихме предложение за споразумение за стратегическо партньорство от ОАЕ
Министърът на иновациите и дигиталната трансформация беше специален гост на Бизнес форума България - ОАЕ 2026
България е получила предложение за споразумение за стратегическо партньорство от ОАЕ, ние приехме, защото за нас е важно да изградим партньорство с ОАЕ. От добрите ни дипломатически връзки да затвърдим икономическите ни отношения.
Това заяви министърът на иновациите и дигиталната трансформация Иван Василев пред камерата на ТАРАЛЕЖ по време на бизнес форума България - ОАЕ 2026 г. Той изрази амбицията двете държави да развиват съвместно изкуствения интелект, цифровата икономика на бъдещето и да бъдат партньори в трансформиращата се икономика на света.
"ОАЕ са един от примерите за електронизиране на услуги, предоставяни на граждани, отношенията между администрация, граждани и бизнес. Това е нещо, което ние можем да надградим. Също така те активно внедряват роботи.", добави той.
Василев разкри още, че създава консултативен съвет към министеството на дигиталната трансформация с участието на роботи. "Технологиите за нас са средство да постигаме повече с по-малко", заяви той.
Ведомството си поставя 2 важни цели:
"Трансформация на икономиката към индустрии с висока добавена стойност, а през 2030 г. България да бъде най-доброто място в Европа за стартиране на бизнес, базиран на иновации. Втората цел е да трансформираме работата на администрацията и услугите, които предоставя. Те трябва да бъдат бързи, лесни и удобни, за да спестяваме време на всички граждани и бизнеси."