Живеем като под обсада, казва местен жител
Поради сериозни проблеми с електричеството и бензина, част от магазините и пазарите в Севастопол са затворили, а общественият транспорт е спрян.
Изданието „Агентство“ предава по разкази на местни жители, че някои хора вече се опитват да напуснат града. Друг гражданин споделя, че от два дни няма никаква връзка със своя възрастна роднина, живееща в района.
„Няма ток вече 24 часа, заради което половината магазини и пазари не работят“, разказва местен жител. „Проблемът е и в липсата на бензин по бензиностанциите — търговците просто няма как да стигнат до обектите си. Живеем като под обсада.“
Според преки свидетелства, прекъсванията на електрозахранването сриват и комуникациите. Горивото в града е ограничено и се отпуска приоритетно за държавните служби и минимално за градския транспорт.
След като в сряда токът е спрял напълно, тролейбусите са преустановили движение. Местните прогнозират, че градският транспорт няма да се възстанови скоро, тъй като мрежата е пусната само частично. В резултат на това хората масово стигат до работните си места пеша или с велосипеди.
Местен жител сподели, че цените на хранителните продукти бележат сериозен ръст, като даде пример с картофите на пазара, които първоначално са стрували 50 рубли, преди седмица са достигнали 100 рубли, а днес вече се продават за 150 рубли. Същевременно се наблюдава скок и в цената на строителните материали – в края на май един чувал строителна смес е струвал 400 рубли, докато в началото на юни стойността му е надхвърлила 700 рубли.
Жителка на Феодосия разказа, че в града все още има достъп до храна, електричество, вода и интернет, но пред моста вече се е образувало огромно задръстване от напускащи хора. По данни от официалния Telegram канал на Кримския мост, до четвъртък вечерта 900 автомобила са били блокирани в трафика на влизане към моста от страната на Керч.
В социалната мрежа Telegram жители масово изразяват недоволство в коментарите под публикациите на кримския губернатор Сергей Аксьонов заради часови прекъсвания на тока в редица населени места, сред които Ялта, Симферопол, Севастопол, Гурзуф и Бахчисарай. Десетки сигнали са свързани с това, че магазини, аптеки и банкомати не функционират, а в работещите обекти се наблюдават празни рафтове без месо, хляб и основни хранителни стоки. В резултат на ситуацията, в четвъртък следобед от „Крименерго“ обявиха, че въвеждат временен режим на ограничаване на електрозахранването на територията на целия Крим.
Според информация на ASTRA, опашката за напускане на Крим по Кримския мост е достигнала дължина от 15 километра. Видеоклипове на очевидци, разпространени вечерта на 25 юни, потвърждават за образувалите се километрични задръствания в района на Керч от граждани, желаещи да напуснат региона.