Предложението може да срещне съпротива от страни, които все още разчитат на доставките по петролопровода „Дружба“
Литва, Латвия и Естония призоваха Европейската комисия възможно най-скоро да представи конкретен план за пълно прекратяване на вноса на руски суров петрол в Европейския съюз. Искането е било отправено от енергийните министри на трите държави по време на неформалната среща на министрите на енергетиката на ЕС в петък.
Според балтийските страни Москва продължава да използва приходите от износа на петрол, за да финансира войната си в Украйна. Макар делът на руския суров петрол в европейския внос да е спаднал значително след началото на войната – от над една четвърт през 2022 г. до около 2% в момента – това все още се равнява на близо 10 милиона тона годишно.
Първоначално Европейската комисия трябваше да представи план за окончателното спиране на руския петрол още през април, но публикуването му беше отложено заради кризата в Близкия изток.
Еврокомисарят по енергетиката Дан Йоргенсен предупреди, че дори след възстановяването на корабоплаването през Ормузкия проток ще са необходими месеци, за да се нормализират доставките на петрол от региона.
Според информация на Financial Times предложението може да срещне сериозна съпротива от Унгария и Словакия, които продължават да получават руски петрол по тръбопровода „Дружба“. Опасения имат и други държави членки, които предупреждават, че подобна стъпка може да доведе до несигурност в доставките и нов ръст на цените на енергията.