Известният полски журналист Анджей Почобут беше освободен от затвора в Беларус в рамките на размяна на затворници между Минск и Варшава
Известният полски журналист Анджей Почобут беше освободен от затвора в Беларус в рамките на размяна на затворници между Минск и Варшава, при която общо 10 души са били разменени, съобщават представители на двете страни, цитирани от Асошиейтед прес.
Почобут, кореспондент на полския вестник „Газета Виборча“ и активна фигура сред полското малцинство в Беларус, излежаваше осемгодишна присъда по дело, което се смята за политически мотивирано. Той беше арестуван през 2021 г., след като отразяваше продемократичните протести в страната.
През миналата година ЕС му присъди наградата „Сахаров“ за свобода на мисълта. Полският външен министър Радослав Шикорски определи Почобут като символ на борбата за свобода, а председателката на Европейския парламент Роберта Мецола също приветства освобождаването му.
Полският премиер Доналд Туск заяви, че журналистът е „непоколебим“. Според публикация на Туск в социалната мрежа Екс, първите думи на Почобут били свързани с възможността да се завърне в Беларус, на което премиерът отговорил: „Сега си свободен човек. Само ти решаваш.“
Размяната е част от по-широк процес, в който са били включени общо 10 души, като в операцията са участвали и други държави. Сред включените в процеса е и римокатолически духовник от Краков, както и лице, определено като сътрудник на полските служби, посочва премиерът Туск.
По данни, цитирани от Асошиейтед прес, в последните месеци Беларус е предприел и други подобни стъпки, включително освобождаване на политически затворници в контекста на дипломатически контакти със САЩ.
Почобут беше осъден след протестите от 2020 г. в Беларус, които избухнаха след президентските избори и доведоха до масови арести и емиграция на десетки хиляди граждани, припомня Асошиейтед прес.