Въоръжени с управляеми ракети ескадрени миноносци на военноморските сили на страната оперират в Залива, допълниха от Централното командване на Вашингтон
Два търговски кораба, плаващи под американски флаг, са преминали през Ормузкия проток, а въоръжени с управляеми ракети ескадрени миноносци на военноморските сили на САЩ оперират в Залива, заяви днес Централното командване на САЩ, цитирано от Ройтерс.
„Американските сили активно подпомагат усилията за възстановяване на преминаването за търговското корабоплаване“, се казва в изявление на Централното командване.
Това идва ден след като американският президент Доналд Тръмп заяви, че стартира операция „Свобода“, чиято цел е да гарантира безопасното преминаване на неутрални кораби в Ормузкия проток и да облекчи напрежението в региона.
Днес по-рано пък иранската информационна агенция Fars, която е близка до Ислямската революционна гвардия (Пасдаран), съобщи, че две ракети са поразили американски военен кораб близо до остров Джаск в Ормузкия проток. Според информацията плавателният съд е пренебрегнал многократни предупреждения да напусне района.
Вследствие на съобщения удар, иранската държавна медия заяви, че американският военен кораб се е оттеглил от позицията си, въпреки че представители на САЩ все още не са потвърдили инцидента.
В противовес на тези твърдения, световните агенции се позоваха на Axios, според чиято информация висш американски служител е отрекъл военен кораб на САЩ да е бил ударен при иранска атака.