Повече от десет самолета преминаха през зоната за идентификация на противовъздушната отбрана, без да нарушат въздушното пространство на страната
Южна Корея съобщи, че е вдигнала изтребители, след като повече от десет китайски и руски военни самолета са навлезли в зоната за идентификация на противовъздушната отбрана (ADIZ) на страната. От Сеул уточниха, че нито един от самолетите не е нарушил суверенното въздушно пространство на Южна Корея.
От Обединения комитет на началник-щабовете заявиха, че китайските и руските самолети са навлезли в зоната над Японско море и южно от Корейския полуостров, след което са я напуснали.
„Южнокорейската армия засече китайските и руските самолети преди те да влязат в зоната и вдигна изтребители, за да се справят с потенциална ситуация“, се посочва в официалното изявление, без да се дават допълнителни подробности.
Зоната за идентификация на противовъздушната отбрана не представлява суверенно въздушно пространство, а буферна зона, в която държавите идентифицират приближаващи самолети от съображения за сигурност.
Според международната практика военните самолети уведомяват предварително съответната държава при навлизане в подобна зона, въпреки че това не е задължително изискване.
До момента Китай и Русия не са коментирали инцидента.
Подобен случай имаше и през декември, когато Южна Корея и Япония остро разкритикуваха полет на девет руски и китайски военни самолета в близост до техните територии, което тогава също доведе до извънредно вдигане на изтребители.
Тогава Пекин и Москва заявиха, че става въпрос за съвместни военни учения, които според руското Министерство на отбраната са включвали стратегически бомбардировачи.