инж. Ишев: В Европа рядко се използват метални мантинели - разчита се на бетонови ограничители
"Бетонните системи са не само по-безопасни, но и многократно по-изгодни финансово", каза председателя на УС на Научно-техническия съюз по транспорт
"Бетонови ограничителни системи от години се използват масово в Европа, САЩ и съседни на България държави, докато у нас продължава да се разчита основно на метални мантинели".
Това каза председателя на УС на Научно-техническия съюз по транспорт инж. Ясен Ишев. Той уточни, че повече от десет години настояват пред Агенция "Пътна инфраструктура" и Министерството на регионалното развитие за въвеждането на стоманобетонни ограничителни системи.
"Организираме кръгли маси, изпращаме становища и заключителни документи. Бетонните разделители са значително по-здрави, по-дълготрайни и по-безопасни".
Експертът изтъкна и че те издържат поне 50 години. Това означава, че бетонните системи са не само по-безопасни, но и многократно по-изгодни финансово.
Попитан защо тогава тези съоръжения не се използват по българските магистрали, той отговори:
"Основната причина е, че възложителят - АПИ, не ги залага в своите задания. Ние многократно сме питали защо. Получавали сме обяснения, че били по-скъпи, но това не отговаря на истината".
По думите на Ишев чуждестранни компании предлагат сертифицирани бетонни системи, които вече са широко използвани в Европа. Той подчерта и че металните мантинели сами по себе си не са незаконни.