Мартин Димитров за проектобюджета: С 5.7% дефицит е възможно България да се окаже в "румънски сценарий"
Вчера правителството представи проектобюджета за 2026 г., който предвижда приходи под 50 млрд. евро и разходи над 56 млрд. евро, при бюджетен дефицит от 7,4% от БВП
"И двата бюджета са лоши, и този който ГЕРБ предложи и доведе до протестите, и този на "Прогресивна България". Дефицит от 5,7% последно при Жан Виденов имаше".
Това коментира Мартин Димитров от "Демократична България" пред НОВА ТВ във връзка с проектобюджета за 2026 година. Вчера правителството представи проектобюджета за 2026 г., който предвижда приходи под 50 млрд. евро и разходи над 56 млрд. евро, при бюджетен дефицит от 7,4% от БВП. Основната цел е дефицитът да бъде намален до 5,7% през 2026 г. и под 3% до 2028 г., без да се намаляват доходите на гражданите.
"7,2% е нещо, което Гълъб Донев си го измисли, много пъти му поискахме разчети, той не ги даде. Има над 75 хил. души, които получават и заплати, и пенсии - това плаче за реформа, трябва да има план за поетапното освобождаване. Трябва да има конкретен план какво ще се прави".
Според Димитров - ако направиш 5,7% дефицит и голям дълг, като направиш това и го налееш в икономиката, "ще вдигнеш инфлацията".
"Опасяваме се, че инфлацията ще бъде по-висока заради това, което правят с бюджета - с голям дълг и голям дефицит".
Според него с 5,7% дефицит е възможно България да се окаже в "румънски сценарий".
"Казваш, че ще намалиш дефицита, но има опасност да не успееш да го свалиш до 3%, както Румъния не успя. Румъния не успя и в някакъв момент се наложи да вдигат данъците, "Прогресивна България" е възможно да направи това, те искат да харчат като ГЕРБ".