Новини
Търси

Министър Шишков за "Баба Алино": Последствията ще бъдат големи

Министър Шишков за "Баба Алино": Последствията ще бъдат големи
БТА

"Не става въпрос само за това, че някой е нарушил закона, а някой си е поставил за цел да го направи по този безпардонен начин", каза още каза министърът на регионалното развитие и благоустройството

"Истината е, че в първите дни от встъпването на кабинета пред очите ни изгря вероятно най-голямото нарушение на Закона за устройство на територията. Ясно е, че това е начин на управление, който докара дотам, че в морската столица на страната – Варна, вместо да се развива туризъм, се вихри беззаконие в особено големи размери. Да построиш малко градче в продължение на три години, без документи или с документи, но с абсолютно невярна фактология в тях – това е емблема, която е логично да намери своето отражение в НС. Някой е допуснал това незаконно строителство – това е организирана група, вероятно ръководена от някой, която е организирала всички ведомства, за да се случи това. Това са от 2023 г. община Варна, управлението на общината след това, услужливите действия на Кадастъра и на всички институции".

Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков пред депутатите във връзка с казуса "Баба Алино".

"Не става въпрос само за това, че някой е нарушил закона, а някой си е поставил за цел да го направи по този безпардонен начин. Хубавото е, че с разказите и разкритията това веднъж завинаги ще приключи. Трябва да е ясно – държавата се връща. Знаем, че заедно ще направим така, че повече това да не се случва. Държавата се ангажира с този случай неслучайно. Нека извадим всичко на показ. Последствията ще бъдат големи".

За Шишков "този пример на държава се оказа, че стана голяма зараза".

"И преди да е станала епидемия, ние ще излекуваме заразата и ще върнем държавата там, където трябва да бъде".

Шишков разкри, че най-активно са се издавали разрешения за търпимост за сградите през 2023 г. и то до средата на 2023 г. Той намекна, че ако съзнателно една политическа сила е започнала да организира този процес, следващата политическа сила, която едно време се е заканила да се бори с първата, си е затворила очите и не е продължила битката. Той беше категоричен, че обединението срещу олигархията а е по-важно от прехвърлянето на вина.

"Имаме изникнало селище, имаме администрации, които са си затваряли очите и един инвеститор, който е бил свидетел по делото срещу Благомир Коцев", заяви по-рано днес бившият министър на правосъдието и депутат от парламентарната група на "Демократична България" Атанас Славов. Според него именно заради това кметът на Варна Благомир Коцев и общината не трябва да се опаковат със скандала с "Баба Алино".

"Вината е на ДНСК, общинските служби също са бездействали. Да пратиш прокурори във Варна означава, че много не се доверяваш на районната прокуратура там. Трябва да се види истински или неистински са актовете за строеж, има ли пране на пари, има ли злоупотреба с данни. Отговорите трябва да ги дадат разследването и прокуратурата".

Последвайте Таралеж в Google News

Водещи