Проблемите с липса на основни суровини продължават
Хиляди жители на Крим продължават да опитват да напуснат окупирана от Русия територия вече трети ден. В петък властите обявиха извънредно положение. Почти седмица в региона няма горива, има проблеми с тока и водата, туристи масово напускат курортите. Извънредното положение беше обявено с постове в социалните мрежи.
От 6 дни бензин има само за административни и спешни нужди. Има и режим на тока, макар че властта обещава в следващите 24 часа авариите да бъдат отстранени. Туристическият сезон на практика е отменен. Наблюдава се масово напускане на полуострова.
Според анализатори обаче обещанието на Украйна за изолация на Крим се реализира на практика. Обявяването на извънредно положение беше значителен политически и военен удар за Путин. За първи път руските власти публично признаха сериозността на ситуацията на полуострова. Мерки, които представляват форма на военно положение, подчертават мащаба на предизвикателството, пред което е изправен Кремъл там.
От военна гледна точка Крим остава критично важен. Руските сили разчитат в голяма степен на полуострова като логистичен център за снабдяване на войските, действащи в Южна Украйна, и като западна котва за линията на конфликта.