Новини
Търси

Новият план за управление на парк „Витоша“ може да се разработи в началото на 2027 г.

Новият план за управление на парк „Витоша“ може да се разработи в началото на 2027 г.

Информация за плана за работа дадоха министър Шишков и министър Карамфилова

Министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова има политическата амбиция в началото на 2027 г. да стартира същинската работа по разработването на проект за нов План за управление на природен парк „Витоша“.  Това каза тя пред журналисти след среща в Министерството на регионалното развитие и благоустройството за разглеждане на законодателни промени, свързани с развитието на природния парк. По думите ѝ до тогава предстои сериозна подготвителна работа, като първата стъпка е изготвянето на публично задание за планиране.

„Амбицията на нашия политически формат е в началото на 2027 г. да е стартирала работата по разработване на проекта на план - новия план за управление на природен парк „Витоша“. Дотогава предстои много работа и първият етап - задание“, каза министър Карамфилова. Тя припомни, че в края на април е било прекратено административното производство по проекта за План за управление за периода 2015–2024 г., а в момента действа Планът за управление от 2005 г.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков изрази надежда, че до няколко месеца ще започнат реалните действия по процеса и тогава ще могат да бъдат посочени и конкретни срокове за следващите етапи.

Той беше категоричен, че казусът с Витоша трябва да се реши изцяло по законен път след изработването на ясна дългосрочна визия за развитието на планината и едва тогава да се пристъпи към координирани промени в законодателството.

„От днес на практика стартираме, да кажем, мисията „Спасяване на Витоша". Ние трябва да опишем всички проблеми, които са насложени във времето, и стартираме всички инициативи, задание, когато започнем да правим промените на закона, ние трябва да знаем всичките тези проблеми във времето и да ги опишем", каза министър Шишков. „След като сме стартирали процеса, най-вероятно до няколко месеца ще имате много ясен отговор кога започваме с реалните действия, защото аз лично се надявам до няколко месеца да започнем с реалните действия“, допълни той.

Шишков посочи, че липсата на работещи лифтове е принудила хората да се качват в планината с коли, което нанася сериозни щети на природата. Целта е Витоша да се превърне в съвременна и достъпна планина чрез възстановяване на екологичния въжен транспорт.

Росица Карамфилова каза, че казусът с планината не е чисто екологичен или инфраструктурен, а е проблем на управлението. По думите ѝ дългосрочната стратегия за Витоша трябва да стъпи на три равностойни принципа – опазване на природата, обществен достъп и качество на живот и икономическа устойчивост с модерна инфраструктура.

Тя изтъкна, че Планът за управление не е инвестиционен план, като отбеляза, че този документ не урежда инфраструктурни промени или инвестиционни намерения, а определя допустимостта на дейностите и режимите чрез зониране на територията на парка.

Тя обеща, че новата процедура ще премине през обществено обсъждане на заданието за планиране и ще включва консултативен съвет с всички заинтересовани страни. „Целият процес – от заданието до фактическото възлагане на изработването на плана, до неговото обсъждане – ще бъде прозрачно, открито, по ясни правила и в активен диалог с всички заинтересовани страни и с гражданите, съобщи министърът и увери, че неработещите модели няма да бъдат прилагани повече.

Последвайте Таралеж в Google News

Водещи